Mapa strony
Strona główna
Forum
Aktualności
Nowości
Publikacje
Wywiady
Wydarzenia
PFL
O Fundacji
Rada i Zarząd Fundacji
Kontakt
Fizjologia Obrzęku Limfatycznego
Historia
Fizjologiczne podstawy powstawania limfy
Anatomia dróg chłonnych i krążenie limfy
Układ chłonny i jego funkcje
Patofizjologia Obrzęku Limfatycznego
Patofizjologia obrzęku limfatycznego
Rodzaje obrzęku limfatycznego w zależności od patogenezy
Terapia Obrzęku Limfatycznego
Koncepcja KPE
Manualny drenaż limfatyczny (MDL)
Bandażowanie
Kinezyterapia
Kompresjoterapia
Leczenie uciskowe
Wskazania i przeciwskazania do leczenia uciskowego
Wyroby kompresyjne
Wskazania do poszczególnych klas ucisku
Terapia uzupełniająca
Przerywana kompresjoterapia pneumatyczna
Nowoczesna medycyna fizykalna
Dla pacjenta
Prawa pacjenta
Mapa pacjenta
Linki
Ważne adresy www
Chcesz pomóc ?
Jak pomóc?
Partnerzy
Darczyńcy
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 61
Anatomia dróg chłonnych i krążenie limfy

Układ naczyń chłonnych składa się z trzech podstawowych elementów:

- kapilar,

- kolektorów,

- pni limfatycznych.

Kapilary chłonne służą do drenażu płynu tkankowego i wytwarzania limfy. Tworzą bezzastawkową sieć naczyń, leżącą w bezpośrednim sąsiedztwie włośniczek krwionośnych. Średnica kapilar chłonnych jest większa niż kapilar krwionośnych. Włośniczki chłonne przechodzą w kolektory Stanowią one właściwe naczynia transportujące limfę. Ich średnica waha się od 0,1 do 2 mm, ściana ma budowę podobną do budowy ściany żyły.

W kapilarach limfatycznych wyróżnić można:

1. warstwę wewnętrzną - zbudowaną z komórek śródbłonka i błony podstawnej,

2. warstwę środkową - zbudowaną z mięśniówki gładkiej,

3. przydankę - zbudowaną z luźnych włókien kolagenowych.

Kolektory podobnie jak żyły zaopatrzone są zastawki, które biernie zapobiegają cofaniu się limfy. Zbudowane są z dwóch płatków składających się z pojedynczej warstwy komórek, tworzących kieszenie z dnem skierowanym w kierunku dystalnym. Odstęp między nimi zależy od średnicy naczynia. W kolektorach rozmieszczone są co 0,6-20 mm, a w przewodzie piersiowym co 100 mm. Odcinek naczynia między dwoma zastawkami określa się limfangionem.

Kolektory dzieli się na:

1. kolektory powierzchowne zlokalizowane w tkance tłuszczowej, drenują skórę i tkankę podskórną, sąsiadują z żyłami powierzchownymi w liczbie 2-5, są ze sobą połączone licznymi gałęziami łączącymi,

2. kolektory głębokie sasiadują z żyłami i tętnicami głębokimi, wyprowadzają chłonkę z powięzi, mięśni, ścięgien, więzadeł, są połączone z układem powierzchownym naczyniami przeszywającymi, jednak w przeciwieństwie do układu żylnego limfa przepływa z układu głębokiego do powierzchownego,

3. kolektory trzewne zbierają chłonkę z narządów wewnętrznym i towarzyszą tętnicom narządowym.

Pnie limfatyczne są największymi naczyniami chłonnymi. Przyjmują one limfę z kolektorów i odprowadzają ją do układu żylnego. Limfa z kończyn dolnych jest odprowadzana odpowiednio przez lewy i prawy pień lędźwiowy, które łącząc się ze sobą i z pniem jelitowym, tworzą przewód piersiowy. Leży on na kręgosłupie w przestrzeni zaotrzewnowej, ma długość ok. 40 cm, średnicę 2—5 mm. Wyróżnia się jego część brzuszną, piersiową i szyjną. Rozpoczyna się na wysokości kręgu L1 workowatym poszerzeniem do średnicy 0,5-1,5 cm, zwanym zbiornikiem mleczu, do którego uchodzi pień jelitowy. W części piersiowej uchodzą do niego naczynia limfatyczne międzyżebrowe.

Chłonkę z górnej połowy ciała odprowadzają:

1. pień szyjny - z głowy i szyi,

2. pień podobojczykowy - z kończyny górnej, górno-bocznej części klatki piersiowej, gruczołu piersiowego,

3. pień oskrzelowo-śródpiersiowy - z płuc, oskrzeli i śródpiersia.

Po prawej stronie te trzy naczynia tworzą krótki przewód chłonny prawy, a po stronie lewej uchodzą do przewodu piersiowego. Oba te przewody uchodzą do odpowiednio prawego i lewego kąta żylnego, utworzonego przez połączenie żyły szyjnej wewnętrznej i żyły podobojczykowej w żyłę ramienno-głowową.

Podsumowując:

1. przewód piersiowy zbiera chłonkę z obu kończyn dolnych, jamy brzusznej i miednicy mniejszej, lewej kończyny górnej, lewej połowy klatki piersiowej, szyi i głowy .

2. przewód chłonny prawy zbiera limfę z prawej kończyny górnej, prawej połowy klatki piersiowej, szyi i głowy.

Niektórzy autorzy wyróżniają jeszcze przedkolektory chłonne. Są to naczynia przejściowe między kapilarami a kolektorami, które z jednej strony biorą udział w wytwarzaniu limfy, z drugiej strony w ścianie naczynia można znaleźć komórki mięśniowe, które jednak jeszcze nie tworzą zorganizowanej warstwy. Istotnym elementem dróg oprowadzających limfę są węzły chłonne.

Węzeł chłonny pełni funkcję transportową i filtrującą. Węzły są skupiskiem tkanki limfoidalnej, biorącej udział w procesach odpowiedzi immunologicznej. Człowiek ma ok. 600-700 węzłów chłonnych, pojedynczych lub ułożonych w grupach, do których spływa limfa z określonych obszarów ciała.

Pojedynczy węzeł chłonny jest zbudowany z:

1. utkania limfoidalnego o budowie zrazikowej

2. zatok prowadzących chłonkę.

W tkance limfoidalnej wyróżnia cię część korową zajętą głównie przez pierwotne i wtórne pęcherzyki limfoidalne, część przykorową, w której występują głównie limfocyty T, i rdzeniową z limfocytami B.

Chłonka wpływa przez liczne przewody doprowadzające i przez zatokę korową oraz zatoki pośrednie dopływa do zatoki rdzeniowej. Stąd wychodzi zwykle jedno, rzadko więcej, naczynie odprowadzające. Wychodzi ono z wnęki węzła wraz z jego żyłą i tętnicą. Poszczególne węzły chłonne zbierają chłonkę z danego obszaru ciała. Są to węzły regionalne. Węzły chłonne układają się w specyficzny łańcuch - limfa z kilku grup węzłów regionalnych spływa do węzłów ponadregionalnych zwanych zbiorczymi. Proces patologiczny szerzący się drogą chłonną wraz ze swoim zaawansowaniem zajmuje poszczególne piętra węzłów. Zdarza się jednak, że może on ominąć jakąś grupę węzłów chłonnych przez dodatkowe naczynia chłonne lub kanały w węźle chłonnym, które bezpośrednio łączą zatokę korową z rdzeniową.

Przepływ limfy jest wymuszany przez spontaniczny skurcz poszczególnych limfangionów. Limfangion kurczy się rytmicznie średnio 4-6 razy na minutę, przepompowując limfę do wcześniej opróżnionego limfangionu leżącego wyżej. Zastawki zapobiegają cofaniu się jej do niżej położonych limfangionów. Siła i częstość skurczów zależą od wypełnienia naczyń chłonnych. Im bardziej rozciągnięty jest limfangion, tym mocniej i z większą siłą się kurczy. W warunkach fizjologicznych częstotliwość może wzrosnąć do 20/min, a ciśnienie w limfangionie z 10 mmHg do nawet 80 mmHg .

Aktywność skurczowa naczyń limfatycznych jest zależna:

1. od układu autonomicznego,

2. pompa stawowo-mięśniowa,

3. udzielone tętno z sąsiednich tętnic,

4. ujemne ciśnienie w klatce piersiowej,

5. ruchy oddechowe.

Dr n.med. Robert Janusz Jonak

Translator
Darczyńcy
Partnerzy
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PFL musisz się zarejestrować.

REJESTRACJA
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
plan leczenia
Drenaż limfatyczny
limfoscyntygrafia
Leczenie obrzęku wtó...
Stopien niepełnospra...
Najciekawsze tematy
Leczenie obrzęku ... [8]
plan leczenia [4]
limfoscyntygrafia [2]
debycylina [2]
Drenaż limfatyczny [1]